Mucizeler Kursu

Bilgeliğin Alevi (FlameofSophia)

Mucizeler Kursu

Bazen küçücük bir zaman birimine tüm insan hayatına yetebilecek bilgelikler sığar ve insan zihninin sınırlarını patlatır. Ve bazı insanlara bu tür zaman birimleri sanki müsrifce verilmiştir yazgısının akışında. Bu "bilgi patlamaları" alışılagelmişliğin yıkımına sebep olur. Zihin bir anda kafesten kurtulmuş bir kuş gibi delice kanat çırpar ve bilmediği bir alanda uçmaya başlar.

Mutluluk ve belli belirsiz bir ürperti ile kuş içine çekildiği yeni alanı keşfederken kafesini unutmaya başlamıştır bile. Ama kafesin kuş olmadan bir anlamı olmadığından, Kafka'nın deyimiyle, "kafesin biri kuş aramaya çıkmış". Kafes, zaman yazılmaya başladığından bu yana hep kuşlar bulmuş ve barındırmıştır. Biri giderse bir diğeri gelirmiş. Çünkü kuşlar da bir kafes bulmak için gelirlermiş dünyaya. Bu kuş-kafes ikilisi dünyanın doğurduğu tek ilişki olmuş. Her zaman biri kuş diğeri kafes ikilisiyle dolu zaman ve mekan boyutunda kafesini terk eden kuşlara nadir rastlanır. Böylece tüm yaşam alanları sayısız kuş-kafes ikilisi ile dolup taşarken aralarında hürce uçan ve bilinmeyen diyarlardan bilinmeyen cıvıltıları beraberlerinde getiren kuşlara ancak kafeslere yaklaşıp usulca kendilerini gösterdiklerinde rastlanırmış. Ve onların anlattıkları dünyanın garip ve karanlık yaşam anlayışından ırak sonsuz ve aydınlık yaşamın daveti olurmuş. Sonsuzluğun edebiyatı, sanatı, yargıları ve hastalıkları olmadığından kafesdeki kuşlar anlatılanların çoğunu kısır anlayışları ile anlamazlarmış. Anladıklarını da kafesdeki dünyalarına göre uyarlayıp yeni öyküler, yeni resimler, yeni şifalar  olarak kafesden kafese yollar ve ün şan kazanırlarmış. Böylece kafes ve kuş ilişkisi içinde doğurulan hiçbir şey gerçek alanın hikayesini anlatamamış. Aksine, sonsuzluluğun alanını kafese göre uyarlayıp anlattıkları şekillerle avunmuşlar ömürleri boyunca.

Bir Zen hikâyesi:

Ruhanî hoca ve havarileri akşam meditasyonuna başlamışlardı; manastırda yaşayan bir kedi çok gürültü yapıyor ve dikkatleri dağıtıyordu. Hoca kedinin akşam duaları esnasında bağlanmasını emretti. Yıllar sonra, hoca öldüğünde bile kedi meditasyon esnasında bağlanmaya devam etti. Sonunda kedi de öldü. Manastıra bir başka kedi getirildi ve bağlandı. Yüzyıllar sonra, ruhanî hocanın izinden gidenler meditasyon pratiği esnasında kedilerin bağlanmasının dinsel önemi üzerine ilimsel yazılar yazdılar.

BenSiz

 

Copyright © 2010 - 2018  • Bengü Aydoğdu (BenSiz)  •  Tüm haklar saklıdır • eposta@flameofsophia.com