Mucizeler Kursu

Bilgeliğin Alevi (FlameofSophia)

Bu günü, bizi bu dünyaya bağlayan bölünme fenomenini tekrar ele alarak başlayalım ve ışığın sırrına doğru yol alalım.

Zihnimiz ikiye bölünmüş durumda: bir yanda hakikat, ışık ve sevgi diğer yanda illüzyon, karanlık ve korku.

Zihnimizin bu iki uzlaşmaz bölümlerini aşılmaz gibi görünen bir duvar ile birbirinden ayrı tutuyoruz. Her daim ve her yerde kendine karşı bir saldırı gören ve savunma duruşunda olan egobenliğimiz hakikatın ışığında yok olmaktan korkar. Bu yetmezmiş gibi kendimizi korku üzerine inşa ederken, algıladığımız acıyı da görmemek için bir duvar daha yaptık. Egobenlik böylece tüm varlığını korku üzerine kurarken, temeli bilincimize açılmasın diye bir perde daha çeker ve korku kaynağını örter. Mucizeler Kursu'nda birçok paragraf bunu belirtir:

“Senin gizli köşetaşlarının en zifirisi suça olan inancını bilincinden uzak tutuyor. Bu zifiri karanlık ve gizli yerde çünkü, senin onu ölüme mahkum ederek TANRIOĞLUNA ihanet ettiğinin idrakı yatar.”
(Mucizeler Kursu, Metin Kitabı, Bölüm 13.II.3)

"Çünkü kararmış bir zihin ışıkta yaşayamaz; o kendine orada olmayan ama olduğuna inandığı karanlık bir yer aramalı."
(Mucizeler Kursu, Metin Kitabı, Bölüm 13.III.11)

...suça sarılmış ve suçsuzluğun karanlık bir reddi ile.
(Mucizeler Kursu, Metin Kitabı, Bölüm 14.VIII.1)

Bu duvar zorla yıkılmaz. Ancak sevginin ve merhametin ışığında çözülür ve zihnin korku temelini yokeder. Kurs bize bu duvarın yıkılışının yolunu gösterirken, ışığın olduğu yere de rehberdir:

“İçinde günaha ve illüzyona dair hiçbir anı içermeyen, tüm dünyanın unutulduğu bir yer var. Bir yer var, içinde zamanın terkettiği ve ebediyetin yankısının duyulduğu. Orada bir dinlenme yeri var, öyle sessiz ki, CENNETİN ilahisinden başka bir ses yükselmez, TANRI olan BABAYI ve OĞLUNU mutlu etmek için. Her ikisinin yaşadığı yerde, ikisinin de anısı var. Ve onların olduğu yerde CENNET ve huzur var.”
(Mucizeler Kursu, Metin Kitabı, Bölüm 29.V.1)

Budur zihnimizde sadece bir an kaldığımız yer, gerçek dünya TANRI bize eğilip bizi kendine yükseltmeden önce. Orası illüzyonların içinde hakikatın yeridir:
"Gizlediğin o yerde BABAN ile sevgi dolu hatıralarla birleşmekten başka bir şey istemiyorsun... Sadece bu yeri ara ve onu bulacaksın çünkü sevgi senin içinde ve seni oraya götürecektir.”
(Mucizeler Kursu, Metin Kitabı, Bölüm 13.II.8,12)

Işık geldi. Açalım kapıları.

BenSiz

Copyright © 2010 - 2018  • Bengü Aydoğdu (BenSiz)  •  Tüm haklar saklıdır • eposta@flameofsophia.com