BenSiz'ce

Gerçek Mucize!

80'li yıllarda Berlin'de fiyakalı Amerikan arabaları pek gözdeydi. Dolayısıyla ortalıkta dolaşanların aralarında pezevenkler, fahişeler ve mafyamsı tipler de olurdu. Bu yüzden insanların kafasında şöyle bir mem (düşünce, davranış, fikir parçası) oluştu: Amerikan arabası=Pezevenk arabası.

Günümüzde mucize kavramı da böylesi bir evrimden geçiyor. Eskiden su üzerinde yürümek, ölüleri diriltmek ya da ansızın körken görmek mucizeviydi. Şimdiyse kısa sürede 40 kilo zayıflamak, 20 yaş gençleşmek ya da uyurgezer insanlar tarafından özel tasarlanmış hakikat yöntemleri mucize oldu. Ne demeli bilmem ki dersem yalan söylemiş olurum. Dilim bıçak, kalemim kılıç. Yanlış yönlendirilmiş bir tevazuya bürünmek saçma olur. Onun yerine size bir Zen hikayesi:

GERÇEK MUCİZE
Bankei, Ryumon tapınağında vaaz verirken, Buda aşkını tekrarlayarak ibadet eden bir Shinshu rahibi Bankei’nin geniş dinleyici kitlesini kıskanır ve onu küçük düşürmek ister. Shinshu rahibi kalabalık arasında gözüktüğünde Bankei tam da bir vaazın ortasındadır ama rahibin rahatsız edici davranışları nedeniyle konuşmasını keser ve rahibe yaptığı gürültünün nedenini sorar.

“Mezhebimizin kurucusunun mucizevi güçleri vardı” diye söze başlar rahip övünerek: “Nehrin bir kıyısında bir elinde fırçayla havaya kutsal Amida’nın adını yazar, yazı yardımcılarının nehrin öte kıyısında tuttuğu sayfalara yazılırdı. Sen böyle şeyler yapabilir misin?"

Bankei yavaşça cevaplar: “Belki senin kurnaz efendin bu numarayı yapabilir ama Zen bu değildir. Benim mucizem acıktığımda yemek yemek, susadığımda su içmektir.”

Mucize tadında...
BenSiz


Mucizeler Kursu

Künye

İçerik & Teknik Sorumlusu
Bengü Aydoğdu (BenSiz)
Siteyle ilgili görüşleriniz ve sorularınız için: iletisim@flameofsophia.com

Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Yasal haklar saklıdır.

Daha fazla bilgi

Çevrimiçi

93 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

© 2018 BenSiz (Bengü Aydoğdu). Tüm haklar saklıdır. Web tasarımı: Bengü Aydoğdu