BenSiz'ce

Ben bilenler için değil, bilmeyenler için geldim

Tüm alem bir şey salt gelenek, din kuralı ya da herhangi bir evrensel yasa diye gözü kapalı inanıyor ya da uyguluyorsa, inanılan şey doğrudur anlamına gelmez. İrdelemek, sorgulamak gerekir gerçeklik ve doğruluk payını.

Araştırmak gerekir. Gerçeği kendimiz bulmalıyız mevcut dünya bilgilerine körükörüne güvenmeden. Papağan gibi tekrarlamaktansa bize sunulanı veya dayatılanı, kendimiz öğrenmeliyiz hakikatın dilini, içini, yolunu. Tüm karşılaşabileceğimiz tepkilere ve dışlanmalara rağmen.

Zamanında Sokrates öleceğini bile bile vazgeçti mi çizgisinden? Veyahut, Hallac-ı Mansur öldürülmemek için “Ben Tanrı'yım” sözünden döndü mü? İsa çarmığa gerileceğini bilmesine rağmen “Ben Tanrı Oğlu'yum” sözünü geri aldı mı? Şems, salt Mevlana'nın talipleri ve din cemaatı memnun kalsınlar diye onların suyundan gitti mi? Pir Sultan, Yunus Emre, Lao Tzu, Buddha ve daha niceleri dünyanın tepkisine yenilerek dünyaya eğildiler mi?

Unutmayalım; bizler bugün onların dünyaya bıraktığı izler sayesinde yolumuzda ilerliyoruz, onların ifşa ettikleri öğretileri yol katığı yapıyoruz. Buna rağmen önerim, onlara bile salt inanma. Kendin keşfet gerçeği ve doğruyu. Onların da vurguladıkları gibi “inanmaktan ziyade bil”...

Hakikatın elçileri dünyanın rüyasını rahatsız etmeye gelirler, sırt sıvazlamaya değil. Şekilleri çeşit çeşittir. Kimisi yumuşak ve sakindir, kimisi çöl fırtınası gibi eser yakar, kimisi yaz meltemi gibi okşar, kimisi çağlayanlar gibi gürül gürüldür, kimisi kasırga gibi ortalığı darma duman eder, kimisi ayağa batan bir dikendir. Kimisi elçi olduğunun farkındadır kimisi bilmez bile elçiliğini. Fakat hepsi hakikate hizmet eder işlevleri gereği. Onların doğru veya yanlış olmalarının yargısı bilmeyene kalmaz çünkü bunu ayırt edebilecek yetileri yoktur henüz. Bilen yargılamaz, elçinin ve öğretimin şekline bakmadan. Önemli olan çünkü şekil değil öğretilenin kendisidir.

İsa demiş zamanında: “Ben bilenler için değil, bilmeyenler için geldim.”


BenSiz


Mucizeler Kursu

Künye

İçerik & Teknik Sorumlusu
Bengü Aydoğdu (BenSiz)
Siteyle ilgili görüşleriniz ve sorularınız için: iletisim@flameofsophia.com

Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Yasal haklar saklıdır.

Daha fazla bilgi

Çevrimiçi

106 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

© 2018 BenSiz (Bengü Aydoğdu). Tüm haklar saklıdır. Web tasarımı: Bengü Aydoğdu